Saç rengi politik midir

Merhaba ülkeye siyasi anlamda kızgın ve kırgın okuyucular,
5 gün önce saçlarımı tamamen cart bir mavi yapışımın ardından deneyimlediğim olayları ve çıkarımlarımı paylaşmak istiyorum. Bunun üzerine, belki birlikte bu soruya cevap verebiliriz.

Öncelikle “neden mavi yaptım” sorusundan başlamak istiyorum. Barbie gibi uzun, sarı ve dalgalı saçlarım vardı. Hem de yüzüme ve tipime herkes çok yakıştırıyordu. Bense değişikliği ve daha fazla renk, süs, hareket göz çıkarmazcılardanım. Saçlarım doğal renginde kahveyken de sarıyken de hep çok desenli, renkli ve hareketli giyinir ve takınırdım. Bazen uyumlu bir kompozisyon yakalayamasam da o kadar kendime ve değişimlerime güvenirdim ki bana “sen yakıştırmışsın yine” derlerdi. Bu hikayeden karakterimde hiçbir sivriliğin, vahşiliğin ve baş kaldırıcılığın olmadığını teyit ettiysek devam etmek istiyorum. Estetik görünüm karakteri nasıl sorgulatabilir ve bu nasıl politik olabilir:

Bu da benim ikinci mavi günümden bir selfie, aşıya giderken.


NASIL POLİTİK?

5 günlük mavi saçla İstanbul’un çeşitli yerlerinde bulunmam sonucu bu soruyu daha çok sorguladım. Pijamalarla sabah Caddebostan Sahile de çıktım, inşaatın önünden de geçtim, hastaneye de gittim, şık giyinip birlikte çalıştığım İranlı yazar ile Mandarin Oriental Bosphorus’ta basın görüşmesine de katıldım…

Basın toplantımızda toplanma konumuzdan çok saçlarım konuşuldu. 4 farklı yaşlarda kadındık ve herkesin istediğine ben cesaret edebilmiş ve hayalini yaşayabilmiştim…Dikkatimi çeken şey insanların dönüp saçlarıma bakmasından ziyade nasıl baktıklarıydı. Bunun değişimini belirleyen şey benim o an kime, neye büründüğüm, nerede ve kimle olduğumdu.

Kimleyi de açmak gerekirse eğer benim yanımda bir anneanne figürü olsaydı merhametli, yardımsever veya ezik olacaktım, yine benim gibi rengarenk veya tam tersi gotik tarzında birisi olsaydı birlikte marjinal, anarşist ve sivri tipler olacaktık.

Yanımda bir devlet otoritesi veya ünlü bir girişimci gibi toplum tarafından onay almış bir kişi olsaydı otomatikman ben de onaylanmış olacaktım. Bu da durumu değişken, politik yapar.

Kısa zamanda tecrübe ettiklerim ve gözlemlediklerimden çıkarımım:
İnsanlara batan saç rengi değil; benim nerede, kimle ve kim olduğum.
..


tanım: Stereotip

sosyal psikolojide belirli birey türleri veya belli davranış biçimleri
hakkında yaygın olarak benimsenen herhangi bir düşüncedir.


Benimle ilgili konuyu sonlandırmışken; hepimizin haberlerde, Twitter’da takip ettiği üzere insanların renkli saçlara (mavi, pembe, yeşil, mor..) sahip olması polisler başta olmak üzere tehlike ibaresidir. Buna psikolojide streotipleme deriz.

Orman yangınları sırasında devletin uçak müdahalesi yapmayıp hazırlıksız olduğunu savunurken atılmış olan bir tweet.

Fakat neden? Bir insan saçıyla ilgili cesur ve radikal bir karar alabilmesinin “toplum düzenini bozma” ile ne gibi bir alakası olabilir, değil mi? Belli bir insan kalabalığında, renklerinden ötürü ayrışan kişi olmanın ne gibi bir suç gerekçesi olabilir?


Yargılanan durum eğer insanların saç renkleri ile oynayarak “konsantrasyonlarını dış görünüşlerini fazla vermeleri” ise bu seneki başarılarıyla dillere düşen ve bizi ekran başına bağlayan sporcularımıza göz atabiliriz:

Ebrar Karakurt
Meryem Boz
mavi saç, politik, saç rengi, renkli saç
Tuğba Şenoğlu

Bunlar Türkiye’den örneklerdi. Yine bu yıl düzenlenen Tokyo 2020 olimpiyatlarında mücadele etmeyi hak eden renkli kadın ve erkek olimpik atletlere bakacak olursak;

Tokyo 2020 - Striking hairdos sported by Olympic athletes.
Naomi Osaka, Shelly-Ann Fraser-Pryce ve Megan Rapinoe 

Kaynakça:
https://olympics.com/tokyo-2020/en/news/olympic-stars-colourful-hair-tokyo2020
https://www.huffpost.com/entry/dyed-hair-bold-colors-stereotypes_l_5e41bd0ec5b6b7088705ddb2

Yazardan not: Hararetli bir konu olmasına rağmen bu yazıyı tatlı bir kavun yerken sakin bir şekilde yazdım. O yüzden zararla oturacağımı düşünmüyorum ve eklemek istiyorum; beğenmek zorunda değiliz ama birbirimize karşı saygılı olmak zorundayız.

Başka bir sosyal konuda yeniden görüşmek üzerine! Yorumlarınızı bekliyorum.