Korona Sürecinde Sanat Üretmeye Devam Etmek

Sanat baskıdan, zorluklardan çok beslenir bence…

Tarihte de bir çok örneği var, Shakespeare Kral Lear’i, Romeo ve Juliet’i, Macbeth’i kara veba salgınının gölgesinde tamamlamış. Dünya çapında kolektif bir psikolojik çöküntü yaşanan buna benzer durumlarda verilen eserler belirli bir düzeyi yakalayamayabiliyorlar. Şartlar müsait değil; engeller, fizyolojik ya da psikolojik kısıtlamalar… Bununla birlikte ne müthiş besteler duyduk, yaz başında açılan sergilerde ne müthiş yeni resimler gördük. Belki de bazı yazarların bu dönemde ürettiği eserler en iyi eserleri olarak anılacak. Ama hayattan beslenememek, kaynakların bazılarından mahrum kaldığımız, zihnimizin başka şeylerle meşgul olduğu gerçeği de var. Ben de bir süre hiçbir şey üretme isteğim olmadan oturdum. Sonra ise biriken enerji açığa çıktı. Nihayetinde enerji her zaman pozitif olmayabilir, negatif enerjinin de yönlendirdiği üretimler vardır. 

Tabii ki birer Shakespeare değiliz ama araştırmaları yıllara yayılan yeni bir romanı tamamlamak üzereyim hatta tamamlandı diyebilirim. “Adı Mercan”. II. Dünya Savaşı’nda İran’a sığınan 140 bini aşkın Musevi ve Hristiyan Polonyalı’nın izinde cereyan eden bir yaşam öyküsü. Benim için çok önemli, bir belgesel gibi de okunabilecek bir roman. İran’da sadece bu konuyu araştırmak için birçok yolculuk yaptım, çok kişiyle görüştüm, arşivlere girdim, mezarlıklar dolaştım. O dönemi yaşamış ve bugün 100 yaşına merdiven dayamış Polonya kökenli İranlılarla sohbet ettim. Pandemi kısıtlamaları başladığında ben ne mutlu ki istediğim aşamaları kaydetmiştim. Valencia’ya geldiğimizde bir yandan “Adı Mercan” üzerinde çalışırken, diğer yandan “Leyla Çıkmazı” diye bir kısa öykü ve bir avuç şiir kaleme alabildim. “8. Kat” ve “Biz Siz Onlar” adlı iki de tiyatro oyunu yazdım. Yıllar içinde yazdığım birkaç öykü, dört de romanım var ama her biri vakt-i kerahetini bekliyor aslında. Zamanı geldiğinde okuyucuyla buluşmaları daha anlamlı olacak benim için. 

Bir matadorun hayatı üzerine araştırmalar yapıyorum, sıradaki işim bu olacak. Beslenmeyi sürdürmek her zaman söz konusu, negatifle pozitifi dengelemek istediğinizde sonuç alabiliyorsunuz.